Değerli Çiçeksever Dostlarım

Yaz aylarının o sıcak günleri Ekim ayı itibariyle geride kalmaya, günler kısalmaya ve sonbahar iyice kendini hissetmeye başlıyor. Bu ayda da her zaman olduğu gibi işler devam etmekte hatta yapraklarını dökmeye başlayan ağaçlar bizlere epey iş çıkarmaktadırlar.

Ekim ayına gelinceye kadar çiçeklerimizin bir çoğu kurumuş veya yaşlanmıştırlar. Bu aydan itibaren sonbahar ve kışlık çiçekleri veya sebzelerimizi rahatlıkla bahçemize veya saksılarımıza dikebiliriz. Bu aylarda ekilebilecek çiçekler; eğer Eylül ayında Cezarlarımızı(Kasımpatı) ekmemişsek, Ekim ayında da bu bitkileri ekebiliriz. Yine aynı şekilde Krizantemler de bu ayda ekilebilir. Bunların yanında Şabboylar, Alisyumlar, Bodur ve Katmeri Dildamaklar, Karanfil çeşitleri, Süs Lahanaları, Hercai Menekşeler, Lobelyalar, Sineryalar ve Şeker Tabakları da gönül rahatlığı ile ekilebilir. Eylül ayında dikmiş olduğumuz Kasım Patı(Cezarlar), Ekim sonundan itibaren bahçemizi şenlendireceklerdir. Ekim ayında, geçmiş yıllardan kalan Kasım Patılarınızı hafif budayarak ve güzelce gübreleyerek Kasım ayına hazırlayabilirsiniz.

Sebze bahçemize gelince..Eylül ayından itibaren sebze bahçemize Kereviz, Sarma Lahana, Çiçek Lahanası, Kolyandro, Maydanoz, Brokoli, Havuç, Turp, Gulumbra(Cehennem Topuzu), Ispanak, Marul, Pırasa fidelerini, Bakla ve Bezelye tohumlarını ekebilir ve evinize zengin bir sebze bahçesi kazandırabilirsiniz. Sebzelerin ekileceği bölümü yanmış davar gübresi, tezeksiz inek gübresi veya hazır kompostlar kullanarak hazırlayabilir, böylece sebzelerinize kimyevi gübre atma ihtiyacı orta kalkar.

Bunların yanında İlkbaharda çiçek açacak olan Lale, Sümbül, Nergis, Fulya, Beyaz Zambak soğanlarını bu aylarda dikmelisiniz. Soğanları fazla derine gömmeyin, toprak yüzeyine çok yakına da gömmeyin. İdeal ölçü, soğanın üst kısmının sadece dört parmak toprak altında kalacak şekilde olmasıdır.

Bu aylarda bahçemize bakıma gelince;

Sonbaharda, bitkileri kışa hazırlamak gerekir. Budamanın dışında, bitki diplerinin kabartılması, yabancı otların ayıklanması, bitki köklerinin organik gübre ve torfla örtülmesi, bitkileri kışın zorlu şartlarına hazır hale getirir.

İç Mekan Bitkileri:

İç mekanda yetiştirdiğiniz bitkileri Ekim ayından itibaren bol ışık alabileceği(direk güneş ışığı almayacak şekilde) bir ortama taşımak kış boyunca büyümelerini devam ettirmelerini sağlayacaktır. Kış mevsiminde saksı çiçeklerinin ekstra suya ihtiyacı yoktur. Topraklarını kontrol ederek haftada bir sulanmaları yeterli olacaktır. Isıtma sistemine yakın olan yerde duran bitkileri daha sık kontrol etmelisiniz. Orkide, Kalanchoe, Afrika Menekşeleri her hafta su istemez. Bitkiler susuz kaldıkça, çiçeklenmesi artar.

Bahçe Bakımı:

Sonbahar bahçemizde yetiştirdiğimiz çimlerin ara ekim zamanıdır. Bunun için öncelikle tüm alanı çim tırmığı ile havalandırılmak, tüm sarı artıkları ayıklamak gereklidir. Çim alan 1 numarada biçilmelidir. Çukur yerler toprak ile doldurularak takviye yapılmalı. Boşluklara çim tohumu ekilerek, işlem tamamlanmalıdır. Gelişme dönemi başladığından ve gelişmeye bağlı olarak çim bitkisini desteklemek için bu ay itibariyle amonyum nitrat gibi azotlu gübreleme yapılmalı. Yabancı otlara karşı hala yabancı ot ilaçlaması yapılabilir.

Bitkilerde sürgün gelişimi artmaya başladığından, zayıf bulduğunuz bitkilerinizde budama yapabilirsiniz. Çit amaçlı dikilen bitkilerde özellikle budama uygulanmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra, bitkilerdeki büyüme ve gelişmenin daha hızlı bir şekilde devam ettiğini göreceksiniz.

Sonbahar kurtların en fazla ürediği mevsimlerden biridir. Kurtlara karşı mücadelimizi bu aylarda yine sürdürmeliyiz. Meyve ağaçlarımızın düzenli sulanması ve Akdeniz Meyve sineğine karşı önceden ilaçlanması gerekir.

Sevgili dostlarım, bahçenizden koparacağınız bir dal sebzenin, tek bir dal meyvenin tadı bir başkadır. Onların büyüdüğünü, çiçeklerinizin açtığını görmek size günün stres ve yorgunluğunu silip götürecektir. Bu nedenlerle, bu aylarda da bahçenize gereken özeni göstermeniz dileği ile..

EMİNAĞA GARDEN CENTER bilgi paylaşımı ve konusunda herzaman sorularınızı yanıtlamaya hazırdır.

 

Tel No : 0392 444 2005

 E-mail: info@eminagagarden.com                

Main Menu